Janoušek Václav
Václav Janoušek
Dýšina 9. 8. 2015 LeidisEuropan Tour
Václav Jahušek poslal fotky Jiřímu Smetanovi a to z důvodu že je na fotkách jeho brácha. Jiří Smnetana nelenil a přeposlal mě je abych se kouknul na jeho bráchu jestli ho poznám ale bohužel jsem ho nepoznal a ani jsem nevěděl že jezdil na golf do Mariánských Lázní. Vaclav Janoušek organizoval soutěže tzv. luční golf – na lukách kolem Plzně při jejich začátcích s golfem. Vždy na jaře, než vyrostla tráva. Fotky jsou z roku 1977. Foto
Matka Hany Neubauerové, Janoušek Vašek, Čamula Novotná
Václav Janoušek Zde
Počátky golfu v Plzni Zde
Mariánské Lázně 20. 8. 2015
Jak se počítají výsledky ve hře na jamky?
Jamkové mistrovství Accenture vzbudilo mnoho pozornosti a zájmu díky návratu Tigera Woodse. U čtenářů také vzrostl zájem o výsledky. Ne všichni však výsledky jamkové hry správně interpretují. „Nerozumím tomu, proč píšete, že Clark vyhrál nad Woodsem 4/2. když ve stejné větě uvádíte, že vyhrál 7 jamek a Woods jenom 3. Neměl by být výsledek 7/3? A k čemu je mi informace, že skončili na 15. jamce? “ ptá se čtenář a jeho dotazu se nelze tolik divit. O výklad výsledků hry na jamky jsme požádali osobu v Česku nejpovolanější, předsedu Komise rozhodčích České golfové federace ing. Václava Janouška.
V jamkové hře proti sobě hrají dva hráči a hrají o jednotlivé jamky. Je jedno kolik hrají ran na jamce nebo celkově. Jamku ani nemusí jeden hráč dohrát, ovšem prohrává ji. Jestliže hráč A vyhraje jamku, nevede 1 : 0, ale v golfu se podle Pravidel říká, že „vede o jednu jamku“ (v angličtine 1up). Když stejný hráč A vyhraje další jamku, opět nevede 2 : 0, ale „vede o dvě jamky“ (2up). Když další jamku vyhraje jeho soupeř, hráč B, není stav zápasu 2 : 1 pro hráče A, ale hráč A „vede o jednu jamku“. Když hráči mají na jamce stejný výsledek, podle Pravidel se říká, že „jamku půlí“ a stav zápasu se nemění.
Hráči většinou nehrají 18 jamek, jako ve hře na rány, skončí někdy dříve, naopak, když po 18.jamkách je stav nerozhodný, pokračují znova od jamky číslo 1 a většinou se hraje do prvního rozhodnutí „sudden death – náhlá smrt“. Kdo první vyhraje jamku, je vítězem.
Kdy tedy zápas končí, a jaký bude výsledek?
Například se stane, že hráči dohráli 14. jamku a hráč A „vede o tři jamky“ (3up). Ke hře zbývají ještě čtyři jamky, ale konec zápasu ještě není, neboť hráč B může vyhrát všechny čtyři zbývající jamky a tím i celý zápas. Hrají tedy dál.
Ukážeme si dále několik variant, jak se může zápas vyvíjet. Kdyby hráč B vyhrál jamky č.15, 16 a 17, vyrovnal by stav zápasu, podle Pravidel se říká „zápas je all square“. Kdo potom vyhraje jamku č.18 je vítězem s výsledkem 1/0. Hráč „vede o jednu“ a žádná jamka „nezbývá ke hraní“. Hra končí. Kdyby hráči 18.jamku půlili, musí pokračovat na jamce č.1. Ve hře na jamky se hraje většinou do rozhodnutí, protože vítěz postupuje v pavouku dále a poražený je vyřazen. Kdo vyhraje je vítězem s výsledkem „na 19.jamce“. Když hráči několik jamek půlí, je výsledek třeba „na 23.jamce“.
Vraťme se zpátky na konec jamky č.14. Hráč A „vede o tři jamky“ a vyhraje 15.jamku. Vede tedy o čtyři jamky a ke hře zbývají už jen tři jamky, zápas končí už na 15.jamce s výsledkem 4/3.
Kdyby hráči 15.jamku půlili, vedl by hráč A o tři jamky, a právě tři jamky zbývají ke hraní. Konec ještě není, ale hráč B může ještě vyrovnat a v rozehrávce vyhrát. V této situaci se používá podle Pravidel výraz „hráč A je dormie“. V této situaci hráči A stačí nejen jednu jamku vyhrát, ale dokonce mu stačí jednu jamku půlit. Když 16.jamku hráči půlí, hráč A stále vede o tři jamky, ale ke hře zbývají jen jamky dvě. Hráč A je vítězem s výsledkem 3/2. Když hráč A 16.jamku vyhraje, je vítězem s výsledkem 4/2.
Proto jsou poslední jamky zajímavé a vítězství na každé jamce ke konci je velmi důležité.
Že je hra na jamky zajímavá? Hrajte ji, když hrajete ve dvou.
Václav Janoušek, předseda Komise rozhodčích České golfové federace