115 let Royal Golf Club Mariánské Lázně

 

115 let Royal Golf Club Mariánské Lázně

 Edward VII 

Zahájení Výstavy a koncert Západočeského symfonického orchestru 

 

 Logo

 Klubová vlajka 

Hostinec U pejska a Kočičky 

Český dvůr ( Hostinec UKočičky a pejska 

O nás

Navazujeme na pohostinské služby, které tento dům nabízel již v roce 1877 (Hostinec u Šikrů – Gasthaus Schicker). Poskytujeme ubytovací kapacity v devíti standartně vybavených pokojích za velmi příznivé ceny. Dvě restaurace (obě výhradně nekuřácké) nabízejí bohatý jídelní lístek založený na domácí české kuchyni z čerstvých surovin. Pokud ve Vašem pokrmu ucítíte bylinky, věřte, že tato vůně i chuť pochází z naší zahrádky. Základem hovězího menu je maso z biochovu masného plemene Charrolais, které je chováno na pastvinách v okolí Podhorního vrchu. To stejné můžeme hrdě říct i o pokrmech ze zvěřiny, jejíž původem je místní oblast Podhorní vrch. K našim kulinářským dobrotám nabízíme nadstandartní nápojový lístek. Mimo jiné si Vám dovolujeme doporučit lahodný pivní mok z regionálního pivovaru Chodovar a velký výběr prvotřídních vín různých kategorií nejen ze dvou moravských vinařství Znovín a Lahofer.

Okolí našeho hostince nabízí netradiční možnosti k relaxování: turistické vycházky do širokého okolí, pro cyklisty rozsáhlou síť cyklostezek (nás začínáte v nadmořské výšce cca 800 metrů, půjčovna horských přímo v hostinci), golf pro pokročilé i začátečníky (golfový areál se cvičnou loukou je vzdálen 500 metrů), pro lovce bohatý lovecký revír a sportovní rybáři najdou v dosahu atraktivní pstruhovou i mimopstruhovou vodu. V zimě se můžeme pochlubit strojově upravenou lyžařskou běžeckou stopou v celkové délce 40-60 km (nástupiště do stopy je 300 metrů od hostince), lyžařským svahem s umělým zasněžováním a osvětlením pro večerní lyžování (vleky jsou vzdáleny 2 km). V samotném lázeňském městě najdete plno dalších sportovních i kulturních aktivit.

Budova hostince

Hostinec se nachází v obci Závišín 3 km od centra Mariánských Lázní směrem na Karlovy Vary poblíž vyhlášeného golfového hřiště. Před hostincem je k dispozici parkoviště s velkou kapacitou, rovněž jsou zde připraveny stojany na kola pro cyklisty, v zimě jsme zde připraveni na běžky.

V hostinci jsou dvě retaurace, z nichž jsou dnes již obě nekuřácké. Přední někuřácká restaurace je laděná do mysliveckého stylu, má kapacitu cca 40 lidí a nachází se zde krb, který potěší zejména v mrazivých dnech. Restaurace má velkou terasu, kde se dá v letních měsících sedět až do pozdního večera. Druhá nekuřácká resturace je laděna do sportovního stylu, je zde velká plazmová televize, kde se pouští důležité sportovní přenosy. 

Penzion má kapacitu 24 lůžek, jsou zde dvoulůžkové až čtyřlůžkové pokoje. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení a sprchu či vanu. 

V hostinci se dají uspořádat různé rodinné oslav, svatby, rauty, apod. Například takto chystáme restauraci pro myslivce, kteří jsou pravidelnými hosty. Stačí jen kontaktovat a domluvit se, jak si svou akci představujete.

PS: Moje vzpomínka na moje mládi  

Za mého mládí se tento hostinec jmenoval Český dvůr. Přejmenoval se až po revoluci. Když jsem přijel do Mariánských Lázní na golf. Tak jsem slyšel že byli na pivě v Hostinci U kočičky a pejska. Tak jsem si říkal kde to může bít. Zavišín – Zádub znám jako své boty. Po dlouhé době jsem zjistil že to je na hlavní silnici A šikmo od baráku, kde jsme bydleli na dovolené. Leta jsme bydleli v baráčku u Golf hotelu (Parkhotel Golf ) a místní hospody. Místo ní dnes stojí Golf hotel Morris. Nad tou hospodou byli také pokoje a kde jsme také spali. Vedle přes ulici byl baráček, kde byli po každé straně pokojíčky s palandami. Kde bydlela matka s brachou a posléze i já s babičkou, když zemřela majitelka, kde jsme spali od roku 1955. Hospoda a ubytování skončilo a my jsme se přestěhovali ke Korcům šikmo od České dvora, kde jsme přespali až do doby kdy Korec zemřel a manželka se přestěhovala do Mariánských Lázní k mladým.   

 

V tomto domě jsem bydlel od 8 neděl každé prázdniny a to v patře 

 To je rozestavěný Golf hotel Morris 

  V tomto baráku jsme spali když skončila hospoda s ubitováním ( Golf hotel Morris ) 

Mirek Vostárek

 Mirek Vostárek 

Mirek Vostárek byl na vojně, měl obhajovat prvenství z minulého roku. Tak matka Vladimíra Nováková Hradecká ( Dadula) šla na velitelství aby Vostárka pustili. Na velitelství ji řekli že ho nepustí. Tak sklopila hlavu A odešla. Přišel den, kterým začalo mistrovství a najednou se objevil na odpališti. Všechny byli překvapení že je tam. Odehrál mistrovství. Po mistrovství se všichni od Mirka Vostárka dozvěděli to, že šel na obhlídku A někde v lese si ten samopal ukryl a šel hrát golf. Nevím, jestli to mistrovství vyhrál nebo ne. To si tak moc nepamatuji, jak to vyprávěla matka.

Karlička Nováková ( babička )

  


Fešák Tom Hradecký 

 Rok 1955 až 1956

Rok 2020 

Fešák Tom u svého stolu v Mariánských Lázní na golfu, kde spával v kočárku před 65 lety ale to vypadalo jinak než teď. fotky z 1955 a z 2020


Royal Golf Club Mariánské Lázně připravuje v letošním roce speciální program u příležitosti oslav 115. výročí svého vzniku.

Turnaj KINGS CUP 2020.
Dne 14. srpna se uskuteční slavnostní zahájení historické výstavy Historie golfu v České republice. Mezi exponáty budou představeny jedinečné předměty související nejen s historií golfu, ale také s historií Mariánských Lázní.

Téhož dne během slavnostního vztyčení vlajky klubu zazní poprvé v České republice mezinárodní hymna všech královských golfových klubů, kterou zkomponoval kanadský skladatel Steve Barakat.

Svou účast na 115 ANNIVERSARY TOURNAMENT 12. září již potvrdila řada královských golfových klubů z celého světa. Přivítáme delegace z Velké Británie, Malty, Skotska, Itálie a dalších zemí.

Trochu mé historie

Já do Mariánských Lázní jezdím od svých 8 neděl a celý den jsem v letě trávil s babičkou na golfu a hlídal jak mě, tak i Jiřího Fürsta a Renu Goldscheiderovou.  Matka a jejich rodiče hráli golf. Takhle  jsme trávil letní měsíce jak  dítko školy tak i dovolené. Někdy i jen víkendy. Foto

Program 

14.08

Slavnostní otevření historické výstavy v RGCML,

Zvedání vlajky, 

zahraní Hymny Royal Golf Clubu

Cocktail party pro všechny účastníky

15.08 

Kings Cup tournament, 

raut a vyhlášení vítězů,

Historie 

V roce 1905 bylo otevřeno v Mariánských Lázních golfové hřiště s devíti jamkami a s golfovou klubovnou na hřišti (Zádub čp.70). Tím byla korunována snaha mariánskolázeňských radních, kteří vyslyšeli volání západních lázeňských hostů po zřízení golfového hřiště. Hřiště bylo vybudováno za spolupráce profesionála Roberta Doiga z Musselburgh ve Skotsku. Nelze popsat, s jakou radostí a nadšením bylo přijato zřízení golfového hřiště anglickými a americkými hosty v lázních. Členy golfového klubu se stali a finančně přispěli anglický král Eduard VII. a také anglický vyslanec ve Vídni. Od 1. června 1905 se hrálo na 9 jamkách, i když klubovna nebyla dosud dostavěna. Až dne 21. srpna 1905 odpoledne za přítomnosti anglického krále Eduarda VII. byla oficiálně a slavnostně otevřena klubovna. K právě probíhající soutěži daroval král hlavní ceny. Na akt otevření klubovny také vzpomíná anglicky psaná deska na golfovém hřišti. Původní golfové hřiště z roku 1905 mělo jen devět jamek. Uvádí se, že „golfové hřiště je skvělým přírodním parkem o rozloze 45 hektarů na někdejších neúrodných a zamokřených slatinách." Zájem o golf stále rostl, což je patrné ze skutečnosti, že v roce 1923 dostalo hřiště druhou devítku.

Rakouská výstava v Londýně, kde měly zvláštní oddělení Mariánské Lázně, obsahovala i plastický model tohoto nového golfového hřiště. Mohlo se začít se soutěžemi, k nimž král Eduard VII. opakovaně přispíval hodnotnými cenami. Na golfovém hřišti bylo možno vidět pravidelně výběr anglické lázeňské společnosti, a zvláště dámské společnosti z lázní. Byl tu také David Lloyd George (1863-1945), který v letech 1908-1915 zastával funkci strážce pokladu a v letech 1916-1922 byl ministerským předsedou v Británii. Byl tu i jeho přítel, pozdější lord Reading.

Ve třicátých letech zde hrál jeden z vynikajících anglických profesionálů Henry Cotton, který tu zahrál dokonce i rekord hřiště, tj. 68 úderů (proti tehdy tvrdé normě 70 úderů) na 18 jamek. Dále zde působil známý anglický profesionál - trenér Lees, který později, v 60. letech a naposledy v roce 1983, přijel navštívit golfové hřiště v Mariánských Lázních. Mariánskolázeňské golfové hřiště se už tehdy uvádělo jako nejkrásnější hřiště na kontinentně. Bylo bezvadně ošetřované, a vyhovující i nejnáročnějším golfistům; nadto i ze společenského hlediska přitažlivé. V sezóně se tu pravidelně konaly turnaje, dotované tradičně cenami. Trenéři golfu byly hostům k dispozici, bylo zajištěno i dobré spojení automobily a autobusy.

Pamětní kámen Eduarda VII. na golfovém hřišti byl odhalen v létě 1934 u kavárny. Na skále byla umístěna plastika Eduarda VII. Anglický král Edurad VII. přijížděl do Mariánských Lázní již jako princ z Walesu od roku 1897 opakovaně, a v roce 1903 poprvé jako král anglický. Při prvním pobytu bydlel v hotelu Klinger, osm pobytů v hotelu Weimar, celkem devětkrát, naposledy v roce 1909. Hřiště dvakrát navštívil slavný anglický spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu pro děti z roku 1907, Rudyard Kipling (1865-1936). Druhý jeho pobyt spadá do posledního roku jeho života - do roku 1935. Do Mariánských Lázní přijel spolu s manželkou a dcerou v srpnu 1935 a v hotelu GOLF pobývali 32 dnů. Kipling byl golfovým hřištěm nadšen a stal se členem golfového klubu.

Vyvrcholením sezóny 1935 byla tři mistrovství, která se všechna hrála na mariánskolázeňském hřišti. Poprvé v historii československého golfu bylo uspořádáno Otevřené mistrovství ČSR na rány za účasti nejlepších evropských profesionálů. V mistrovství zvítězil Skot Mark Seymour před Angličany Arthurem Leesem, který jako bývalý místní profesionál Mariánské Lázně dobře znal, a legendárním Henry Cottonem, vítězem British Open 1934. Z amatérů se v mistrovství nej-lépe umístil Angličan H.C.Bentley. V roce 1937 se Otevřené mistrovství ČSR, které předcházelo amatérskému, konalo v Marián-ských Lázních. Do soutěže se přihlásilo 18 profesionálů a 14 amatérů. Mezi přihlášenými byl též britský profesionál Henry Cotton, který v roce 1937 získal své druhé vítězství na British Open a byl považován za nejlepšího hráče světa. Své pověsti nezůstal nic dlužen a v mistrovství zvítězil.

Dalších 50 let bylo jen díky nezměrnému úsilí všech golfistů hřiště zachováno a je pro nás lepší si připomenout ty světlejší okamžiky. Po roce 1968 se podařilo naší národní reprezentaci,která byla tvořena převážně z členů našeho klubu se zúčastnit několika mezinárodních mistrovství. Klub měl kontakt v 70. a 80. létech s evropským golfem pouze při mezinárodních mistrovstvích.

První významnou událostí golfového klubu v jeho poválečné historii byloMistrovství Evropy juniorů družstev v roce 1978. Do té doby to byla zároveň i největší událost v historii československého golfu. Bylo to vůbec poprvé, co se takováto soutěž odehrála v některé ze zemí východního bloku. V rámci příprav na toto mistrovství byly přebudovány nevyhovující jamky č.2 a č.3. Při tomto ME jsme se poprvé setkali s mladými hráči, kteří později nejenže hráli turnaje PGA Evropean Volvo Tour, nýbrž jeden z nich, R.Rafferty, úspěšně zakončil své působení při PGA Volvo Tour v Mariánských Lázních v roce 1995 svým děleným třetím místem.

Druhou zásadní amatérskou událostí, bylo Mistrovství Evropy družstev mužů v r. 1993, kvůli které došlo k přestavbě historické klubovny a vybudování kompletního zázemí. Za pomoci I. Raise a Ch. Stadlera došlo k částečné úpravě hřiště (jeho prodloužení, nová odpaliště, bunkry, vodní překážky).

Golf Club Mariánské Lázně několikrát prokázal své kvality při golfových akcích mimořádného významu. Je nám ctí, že se proto mohl stát opakovaně místem konání profesionálních turnajů evropské tour.

 

EXHIBICE PROFESIONÁLNÍHO GOLFU `93

Na začátku cesty ke světovému golfu stál exhibiční turnaj, kterého se zúčastnily hvězdy světového golfu - Ian Woosnam, Marc McNulty, Frank Nobilo, Roger Davis a Robert Allenby. „Máte nádherné hřiště a hodně golfových nadšenců - to je záruka, že se sem budeme určitě vracet" prohlásil na tiskové konferenci v Mariánských Lázních Ian Woosnam, malý muž z Walesu, který patří k největším golfistům na světě. Jeho slova se vyplnila již příštím rokem.

CHEMAPOL TROPHY CZECH OPEN `94

Stal se prvním profesionálním turnajem séria PGA Volvo Tour ve východní Evropě. Měl dotaci 500 000 liber a byl zařazen do kvalifikace na Ryder Cup. Největšími hvězdami byli Němec Bernhard Langer, dvacetinásobný mistr země, ale hlavně dvojnásobný šampion US Masters, legendární Španěl Seve Ballesteros, Skot Sandy Lyle, Španěl Miguel Agel Jimenez, Australan Robert Allenby, Skot Sam Torrance, Novozélanďan Frank Nobilo či Ronan Rafferty ze Severního Irska. Ballesteros na začátku turnaje řekl "Hřiště je vynikající, ale zároveň obtížné. Na turnaj už se moc těším, jen ať nám dá Bůh přece jen lepší počasí". Diváci jistě nezapomenou, jakým neopakovatelným zážitkem byl tento turnaj, přestože počasí golfové hře rozhodně nepřálo. Vítězem se stal Švéd Per-Ulrik Johansson s výkonem 237 (-11) ran, druhý byl jeho krajan Eriksson s 240 (-8) a třetí Nobilo s Claydonem 241 (-7).

CHEMAPOL TROPHY CZECH OPEN `95

Díky úspěšné organizaci prvního ročníku mohl být druhý ročník organizován již v ideálním srpnovém termínu. Opět se soutěžilo o kvalifikaci do Ryder Cupu. Podle předchozího žebříčku Volvo Order of Merit byli z první dvacítky v Mariánských Lázních třetí Ital Rocca, čtvrtý Sam Torrance, sedmý Ir Walton, osmý Angličan Gilford, devátý Angličan James, třináctý Španěl Rivero, čtrnáctý Deren Clarke se Severního Irska, Angličan Lane byl do té doby v žebříčku patnáctý, Švéd Fulke šestnáctý, Angličan Claydon sedmnáctý, Švéd Forsbrand osmnáctý, Angličan Clark devatenáctý a Němec Struver dvacátý. Vítězem se stal neočekávaně Američan Peter Teravainen výkonem 268 (-16). Na druhém místě Angličan Clark 269 (-15), na třetím pak Rafferty a Hedblom 271 (-13). Turnaj měl výbornou úroveň. Je třeba zdůraznit, že se stal pravděpodobně historicky nejsledovanějším sportovním přenosem z České Republiky, sledovanost byla odhadnuta na téměř půl miliardy diváků.

CHEMAPOL TROPHY CZECH OPEN `96

Stejně jako předchozí ročník měl turnaj Czech Open `96 jednu z nejvyšších dotací v Evropě. Vítězem se stal sympatický angličan Jonathan Lomas součtem 272. Druhý byl švéd Daniel Chopra, 273 a třetí španěl Domingo Hospital, 274. Také v tomto roce přijal pozvání k účasti legenda světového tenisu Ivan Lendl, jehož působení v profesionálním golfu je pro zdejší diváky poutavým zpestřením.

DRESDNER BANK FINÁLE

Za účasti významných osobností mezinárodního politického kulturního a sportovního života se Golf Club Mariánské Lázně podílí na organizaci tohoto prestižního turnaje. Metternich Cup - totéž lze říci o dalším turnaji vysoké sportovní i společenské úrovně, který je v Mariánských Lázních pořádán k všestranné spokojenosti pořadatelů i účastníků.

MISTROVSTVÍ EVROPY DRUŽSTEV SENIORŮ 2001

- proběhlo úspěšně 25.-29. června 2001.

ANGLICKÝ KRÁLOVSKÝ TITUL 2003 A KRÁLOVSKÁ NÁVŠTĚVA 2005

Nesporným vyvrcholením historie klubu je získání práva užívat titul Royal Golf Club velkorysým rozhodnutím britské královny Alžběty II. O dva roky později, v roce oslav stého výročí založení klubu, klub nadšeně přivítal Jeho královskou Výsost prince Edwarda, hraběte z Wessexu.

ST. ANDREWS & JACQUES LEGLISE TROPHIES 2006

V roce 2006 nám bylo ctí hostit St. Andrews and Jacque Leglise trophies, utkání nejlepších amaterských hráčů a juniorů evropského kontinentu proti nejlepším amatérům Velké Británie. Tato mimořádná událost dovolila nahlédnout do budoucnosti evropského vrcholového golfu, mnozí z účastníků dnes dosahují výjmečných úspěchů. Hope to see you again in Marienbad, Rory McIlroy !

Milí přátelé,
určitě budete souhlasit s pravdivostí rčení: „Chcete-li rozesmát Boha, řekněte mu o svých plánech.“ Koronavirová pandemie přinesla do našich životů nečekané změny. Do včerejšího dne jsme byli přesvědčeni, že v září uspořádáme výroční mezinárodní turnaj 115 Anniversary Tournament, včera jsme však museli v souvislosti s ekonomickou situací učinit obtížné rozhodnutí a turnaj, plánovaný na září, zrušit.
Máme však i dobré zprávy. Veškerý naplánovaný program oslav výročí se pokusíme realizovat v rámci tradičního domácího turnaje Kings Cup.

Těšíme se, že se všichni společně setkáme, připijeme si na náš klub, na zdraví jeho členů a poslechneme si živě písně v podání Antonína Kunšty.
 

Zapadočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně zahraje hymnu královských golfových klubů

Zapadočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně 

Jedním z hlavních vrcholů oslav 115. výročí založení RGCML bude i vystoupení Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně před naší klubovnou, kde zazní hymna královských golfových klubů, kterou složil kanadský skladatel Steve Barakad.  Kromě toho zazní také Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany.

foto a text převzat z stránek KlasikaPlus.cz a facebookového profilu 115 Royal Golf Club Mariánské Lázně

Fotky z archívu Tomáška Hradeckého 

115 let Royal Golf Club Mariánské Lázně

Royal Golf Club Mariánské Lázně připravuje v letošním roce speciální program u příležitosti oslav 115. výročí svého vzniku.

Turnaj KINGS CUP 2020.
Dne 14. srpna se uskuteční slavnostní zahájení historické výstavy Historie golfu v České republice. Mezi exponáty budou představeny jedinečné předměty související nejen s historií golfu, ale také s historií Mariánských Lázní.

Téhož dne během slavnostního vztyčení vlajky klubu zazní poprvé v České republice mezinárodní hymna všech královských golfových klubů, kterou zkomponoval kanadský skladatel Steve Barakat.

Svou účast na 115 ANNIVERSARY TOURNAMENT 12. září již potvrdila řada královských golfových klubů z celého světa. Přivítáme delegace z Velké Británie, Malty, Skotska, Itálie a dalších zemí.

Trochu mé historie ( Tomáš Hradecký ) 

Já do Mariánských Lázní jezdím od svých 8 neděl a celý den jsem v letě trávil s babičkou na golfu a hlídala jak mě, tak i Jiřího Fürsta a Renu Goldscheiderovou.  Matka a jejich rodiče hráli golf. Takhle jsem trávil letní měsíce jak dítko školy povinné, tak i dovolené. Někdy i jen víkendy.

 

Ráno 14. 8. 2020 jsme vyjeli s Jiřím Smetanou po půl 8. jeli jsme na Pražský okruh a dál na Plzeň. U pumpy v Rokycanech jsme se uvolnili a jeli jsme dál do Mariánských Lázní na golf. napřed jsme jeli k hostinci u Kočičky a pejska, aby o nás věděli. Já jsem si ráno vytisknul to potvrzení, že tam máme zamluvený pokoj. Dali jsme to asi číšníkovi, který zrovna byl u svého auta. Jeli jsme na hřiště. Když jsme zahnuli tak mě padlo do oka pohled až na 9 jamku, tak mě vyhrkli slzy z očí, jak kvůli kůrovcový museli vykácet skoro celý les. Zaparkovali jsme a já jsem šel se kouknout na děvčata do recepce. Najednou slyším že někdo klepe na okno, tak jsem se kouknul a v okně byla Andrea Hoffmanová. Tak jsem si zase vzpomněl na mládí kdy se takhle vítali golfové. Mě vzala do parády Andrea a mého caddieho Jiřího Smetanu Víťa Hofman a zatáhli nás do místnosti kde byla výstavka fotek golfových holý, poháru a dalších věcí. Andrea mě fotila u figurín na které ušila dobové oblečený a Víťa si vzal do Parády mého caddieho. Konečně jsem se dostal na WC a k děvčatům, kde jsem si koupil na památku tričko dvě plakety a kšiltovku. Popovídal jsem si s nimi a šel jsem s tím nákupem zpět abych si sednul. Cestou mě zazvonil mobil a byl to vedoucí Hostince U kočičky a pejska a říkal mě, že jsem jim vypadnul z databáze a že mě sežene v blízkosti náhradní ubytování. Za chvíli mě znova volal že mě sehnal ubytování a že na snídaní máme přijít do hostince. Caddie s tou paní v penzionu U mé paní domluvil na to, že bychom ještě přespali ze soboty na neděli. Tak jsme v penzionu U mé paní spali dvě noci. Na golfu jsem potkával zase mnoho kamarádek a kamarádu. Dozvěděl jsem se i smutnou zprávu od Ladislava Vostárka, když jsem se ho ptal kde je jeho žena Majka a Vláďa mě řekl že zemřela. Tak jsem mu popřál dodatečně upřímnou soustrast. V 19 hodin byla před klubovnou zahájená výstava viz video a fotky.

                  

Druhý den po snídaní jsme jeli na hřiště a zase jsem potkával další kamarádky a Kamarády. Také se tam objevil a zahrál si turnaj Marek Eben. Hrál se třemi hezkými děvčaty. Celý den bylo místy slunce, a i trochu sprchlo, a i zabouřilo někde v dáli.  V 19 hodin zahrál Symfonický orchestr Města Mariánských Lázní zahrál ʺ Golfovou hymnu všech světových Royal golf clubů ʺ a Smetanovou Vltavu viz video. Bohužel koncert musel být vevnitř protože trochu pršelo, stejně to bylo moc hezké. Po skončení cela klubovna vstala a tleskala. Po koncertě venku to pokračovalo s mariánskolázeňskou kapelou Stan & Tony Revival, kde hrají moje tři kamarádi, a to Antonín Kunšta, Olda Tobrman a Standa Kopejtko. Ty jsem jenom nafotil, a i terasu s lidmi. Tam jsem zase potkal další kamarádi, s kapelou jsem se rozloučil tím, že jsem jim zamával a jeli jsme se vyspat. V neděli ráno jsme si na hřišti dali hemenex a rozloučili jsme se a jeli domů. Původně jsme se chtěli zastavit na židovském hřbitově v Plzni u mého pána Hanuše Goldscheidera ale já jsem to změnil, protože jsem byl unavený a chtěl jsem být rychle doma. Než jsme vyjeli tak jsem na hřišti potkal další kamarádi.                      

Dirigent Michael Roháč

pochází z Toronta, narodil se českým rodičům v kanadské emigraci. Vystudoval dirigování na University of Toronto pod vedením profesora Raffiho Armeniana. Po první návštěvě Prahy v roce 1990, to mu bylo šestnáct let a věděl už, že se mu hudba stane celoživotní družkou, pochopil, že jeho místo je právě tam, odkud jeho rodiče museli utéci. Z muzikálnosti naší země byl nadšený. Podmanil si ho prý fakt, že kultura je tu neoddělitelnou součástí společnosti, že je v lidech nějakým způsobem trvale zabudována. Že mají hudební vzdělání, že celá Evropa žije hudbou, a děti jako by se s hudební vnímavostí už rodily. Než ale definitivně zakotvil v Česku, vystudoval ještě i trubku na univerzitě a z hráče v orchestru se pomalu propracoval až k dirigentskému pultu. Od roku 2004 do 2011 stál v čele Západočeského symfonického orchestru. V současnosti působí jako hostující dirigent u mnoha orchestrů v ČR a v Německu.

Startovka 

Západočeský Symfonický orchestr Mariánské lázně hraje Golfovou hymnu a Vltavu od Bedřicha Smetany

 

 

 Caddie Jiří Smetana s Tomem Hradeckým 

Tom Hradecký s Manželi Víťou a Andreou Hoffmanovými z Liberce 

Tomášek pózoval u figuríny  

 Tomášek už odchází z pózování 

 Tomášek Hradecký, Venca Šleiz a caddie Tomáška Hradeckého Jiří Smetana. 

King Edward VII. Opeming the Marienbad Golf - Course 

 

The King Opening the marienbad golf cours: The presentations of prominent presidents.

The king opend the new Marienbat nine-hole course on August 21.  The first bal was driven by Abboi Gilbert Hermer of Tepl, the homorary president  of the club, who received the Kingʹs congratulations on the excellnce of his drive. The phtograph was taken at the moment when. Mr. Perci Bennett, the honorary secretary of the club, was presenting Herr Stadtrath Rubritius, honorary treasuer of the club, and other influential residents of Marienbad to his Majesty   

přeloženo 

Otevření golfového hřiště v Mariánských Lázních králem Eduardem VII.

Král otevřel nové devítijamkové hřiště v Mariánských Lázních 21.srpna. První míč byl odpálen opatem kláštera v Teplé Gilbertem Helmerem, viceprezidentem klubu,kterému král k tomu pogratuloval.  Snímek byl pořízen v okamžiku, kdy Percy Bennett, čestný tajemník klubu, představil jeho Veličenstvu pana Rubritia, čestného pokladníka klubu a ostatní významné obyvatele Mariánských Lázní.

Fotky 

29. ROČNÍK KRÁLOVSKÉHO TURNAJE KING´S CUP 2020

Oslavy 115. výročí Royal Golf Clubu Mariánské Lázně vyvrcholily včerejším 29. ročníkem královského turnaje King´s Cup 2020, kterého se zúčastnilo 147 členů RGCML včetně několika významných hostů. Turnaj započal dle programu v 7:00, kde všichni hráči startovali z jamky č. 1. Po dohrání posledního flightu v 19:00 byl zahájen společenský večer s rautem, kde hned na začátku programu zahrál jako úplně první orchestr hymnu Royal golf klubů Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně (ZSO), kterou složil kanadský skladatel Steve Barakatt. Jako druhá zazněla skladba Vltava z cyklu Má Vlast od Bedřicha Smetany. Dech beroucí vystoupení orchestru bylo zakončeno jedinečným předáním daru pro RGCML, kde ředitel ZSO Mgr. Milan Muzikář předal našemu viceprezidentovi Kirillovi Kožuchovi unikátní dárek v podobě not hymny královských golfových klubů napsaných pro orchestr, tyto noty jsou jediné svého druhu. Po předání not přečetl Kirill Kožuchov dopis, který osobně napsal Steve Barakatt RGCML, kde popřál klubu krásné 115. výročí. Ve 20:00 byl otevřen raut a začala hrát oblíbená kapela Stan & Tony Revival. Ve 20:50 započalo vyhlášení výsledků turnaje, kde všechny přítomné přivítal prezident RGCML Ing. Jiří Pos a informoval o nové pozici kapitána, který bude působit v rámci klubu po vzoru anglických klubových tradic. Jako první bude funkci kapitána RGCML vykonávat Antonín Kunšta. Oldřich Nechanický si převzal slovo, kde poděkoval významným partnerům turnaje jako jsou společnost JuCad, česká hodinářská firma Bohematic a Electro Europe, kteří věnovali luxusní ceny do turnaje. Dále pozdravil čestné hosty včetně nového předsednictva RGCML, kteří předávali ceny vítězům turnaje dle výsledkové listiny: 

Kategorie Netto A (HCP PRO - 12,9)
1. KODEJŠ Zdeněk
2. FOUBÍKOVÁ Paula Marie
3. TOBRMAN Petr

Kategorie Netto B (HCP 13,0 - 20,9)
1. NOVOTNÁ Pavla
2. TEISSING Tomáš
3. FISCHEROVÁ Lenka

Kategorie Netto C (HCP 21 - 54)
1. LUHANOVÁ Julie
2. AMKHALOV Mikhail
3. MICKA Miloš

Brutto kategorie - ženy
1. Silvie Dittertová - 76 ran

Brutto kategorie - muži
1. Dominik Šesták - 73 ran

Vložené soutěže:
Longest drive - ženy: Stanislava Křížková
Longest drive - muži: Pavel Foubík jn.
Nearest to the pin - společný: Petr Langáš

 

Ve 22:00 byla losována tombola o královské ceny, kde za zmínku stojí výhra paní Adély Kroupové, která v tombole vyhrála elektrický skútr značky Electro Europe. 

text ztažený ze stránek Royal Golf Club Mariánské Lázně