Královský betlém
Královský betlém
Největší překvapení v muzeu skrývá půdní prostor. Po úzkém schodišti zdobeném do gotiky stylizovanými malbami stoupají návštěvníci až pod střechu, kde je trvale umístěný loutkový Královský betlém, od zbylého prostoru oddělený přepážkou v duchu gotických oken. Na 80 m2 se rozkládá několikametrová kulisa hradu Karlštejna a přilehlého okolí s místním kostelíkem svatého Palmácia osázená půlmetrovými loutkami v historických kostýmech. Zahlédneme vinaře, jak přímo z karlštejnských vinic veze Ježíškovi obří hrozen, Buška z Velhartic ochutnávajícího karlštejnské víno, jež zprvu trpké zdá se, Mistra Theodorika malujícího Madonu, nebo rytířský souboj na počest dámy kynoucí rekům z hradního okna. Spolu s tímto dějem přichází deset nejznámějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary typické pro jejich osobnost a dobu – Karel IV. přináší hrad Karlštejn, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky. Panovnická řada je netypicky zakončena T.G. Masarykem, který Ježíškovi přináší mapu České republiky. Ve vzácné shodě se dějem prolínají historické události, pověsti i smyšlené příběhy. Působivý celek ozvláštňuje vyprávění karlštejnské pohádky a hudba ze Smetanovy Mé vlasti. Vše je v pohybu až do závěrečného vyzvánění zvonů, které uzavírá celé představení.
text převzat z Muzeum betlému foto Tomáš Hradecký
Výlet na Karlštejn do Muzea Betlému
V týdnu jsem vymyslel výlet na Karlštejn do Muzea Betlému. V tom muzeu jsem byl v roce 16. 1. 2005. Moc se mi tam líbil Královský betlém kde jsou figurky českých králů a od Císaře Františka k prvnímu prezidentovi T. G. Masarykovi. Jsou tam i pohyblivé figurky. K tomu je pohádka. Ráno jsem ještě něco dělal na počítači. Chtěl jsem něco dát na moje stránky ale nešlo mě otevřít publikováni ani stránky. Tak jsem si ze začátku myslel že mě je někdo napadl virem abych nemohl na ně publikovat, když je ten 17 listopad. Tak jsem počítač vypul, protože se blížila devátá hodina, kdy jsme měli s caddiem domluveno že přijede a pojedeme na Karlštejn do muzea betlému. Tak jsme vyjeli. Na Karlštejně jsme museli až pod hrad kde jsou dvě místa pro invalidy. Když jsme zaparkovali tak se u nás zastavila Městská policie a já jsem jim ukázal legitimaci do auta, tak zasalutovaly a usmáli se a odjeli. Tak jsem se pěšky přesunuli na náměstí kde je to Muzeum betlému. Tak jsem paní řekl že jsme jeden invalida a doprovod. Tak jsme zaplatili 50 Kč a šly jsme si prohlížet betlémy a paní řekla že můžeme fotit. tak jsem ji poděkoval. Poslední betlém byl Královsky betlém s pohádkou. Když ta pohádka skončila tak jsme se odebrali dolů a paní nám řekla že nám tu pohádku pustila ještě jednou. Ještě jsem ji řekl že jsem si u nich koupil betlém od Kvěchové a že jsem ho měl několik let ve skříni a že letos jsem poprosil kamarádku jestli by mě ho vystřihla a udělala. Tak jsem ty paní řekl že mě ho celá rodina vystřihla a udělala mě ho do dřevěného domečku a že ho mám na okně jako dekoraci. Caddie mě řekl abych šel pomalu že mě někde nabere. Tak mě nabral u jednoho stánku, kde jsem se bavil s paní o všem možném. Caddie přijel a já jsem za pomoci paní nastoupil a rozloučil jsem se s ni. Jeli jsme na golf, kde jsme zjistili že je zavřeno a že opravuji tu terasu. Tak jsem si tam udělal několik fotek a jeli jsme domů. Na jídle jsme se stavěli na Resort golf Black Bridge. Tam jsem si dal na zdraví Becherovku a zaplatil. Po zaplacení jsme jeli domů.
Fotky ze dne 17. 11. 2018 Přiblížené figurky
Národopisný betlém od Marie Fischerové-Kvěchové
Betlém od Kvěchové
Národopisný betlém od malířky Marie Fischerové-Kvěchové (1892-1984) patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším vystřihovacím betlémům už po několik generací. Autorka ho vytvářela s láskou, navštěvovala různé části Čech, Moravy i Slovenska, kde studovala a malovala si kroje do svých náčrtníků. Najdeme zde kroje z Chodska, Plzeňska, Moravského Slovácka, Valašska, Vlčnova i z různých částí Slovenska.
Betlém vznikal po druhé světové válce, bohužel však nebyl vydán, protože po roce 1948 přišla dlouhá doba, kdy malířka nesměla vydávat svou tvorbu. Národopisný betlém vyšel poprvé tedy až v roce 1958 ve vydavatelství a nakladatelství Lidová demokracie – Síň umění v Praze. Byl vytištěn ofsetem Severografia, n.p. závod 4 Červený Kostelec na tenkém papíře 34 x 45 cm na čtyřech arších, přelepený páskou s plánkem a návodem k sestavení jesliček a s popisem 58 figur. Náklad tohoto prvního vydání byl 20 000 kusů, cena 6,30 Kčs. Pro velký zájem byl hned v roce 1959 vydán stejným nakladatelstvím a ve stejné tiskárně znovu. Další vydání betlému bylo v roce 1969 nakladatelstvím ČSL Lidová demokracie – Vyšehrad v Praze 2. Vytiskla ho ofsetem Severografia, národní podnik, provoz 41 Nové Město nad Metují, tentokrát na tvrdém papíře. Náklad neuveden, cena 7,- Kč. V 90. letech byl tento betlém vydán pod názvem Krojový betlém nakladatelstvím MiŠ, Nekvasilova 166, Praha 8. Vytiskl GRAFIATISK a.s., Děčín, ve stejné podobě, náklad ani cena neuvedeny. Naposledy vyšel tento betlém v roce 2008 pod názvem BETLÉM v „sešitovém vydání“, rozměr 44 x 33 cm, tj. tři přeložené velké lesklé archy sešité dvěma sponkami. Z toho na vrchním archu, který slouží jako desky, je na béžovém podkladu natištěn celý vystříhaný a sestavený betlém, na zadní straně archu je opět seznam všech 58 figurek, návod a plánek sestavení. Figurky tohoto betlému jsou zmenšené oproti předešlým vydáním. Prodejní cena je 179,- Kč, náklad neuveden. Tento betlém vydalo nakladatelství Ladislav Horáček – Paseka v Praze a Litomyšli, vytiskla tiskárna FINIDR, s.r.o., Český Těšín.
Historie vzniku tohoto betlému byla konzultována s vnučkou autorky, paní Helenou Kratochvílovou, a se sběrateli papírových betlémů.
Josef a Hana Hánlovi Nový Hrádek